Başkanın Mesajı

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri ile birlikte köylerimizin de mahalle olarak aramıza katılmasıyla Yeşilhisar 16218 kişilik bir nüfus barındırıyor. Bu nüfus bayram ve özel günlerde zaman zaman iki katına çıkıyor.

Sahip olduğu kültür mirasıyla sadece Kayseri'nin değil, Türkiye'nin önemli bir turizm merkezi potansiyelini barındıran ilçemiz, zaman içinde bakımsızlık ve doğaya bağlı etkenler nedeniyle tarihi güzelliğini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bölgede zaman içinde pek çok tarihi miras zarar görmüş, yok olmaya yüz tutmuştur. Bu yapılardan ilçe merkezinde bulunan tarihi hamam ve Cami-i kebir, geçtiğimiz yıllarda restore edilerek yeniden aslına döndü.

Önümüzdeki dönemde oluşturduğumuz stratejik plan çerçevesinde adım adım ilerleyerek Yeşilhisar'a birçok yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yeşilhisar’ın sosyo-kültürel yapısına ve ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak olan bu yatırımlarla Yeşilhisar’in yalnız bugününe değil, yarınlarına da hizmet etmeyi amaçlıyoruz.

Çalışmalarımızın üzerinde yükseldiği asıl anlayışımız ise, kapsamlı bir toplumsal dönüşüm projesidir. Amaç, sadece tarihi ve kültürel mirası turizme açmak ve Yeşilhisar halkının sadece ekonomik yaşamına katkıda bulunmak değil; Yeşilhisar'da sosyal ve kültürel bir canlanmayı da sağlamaktır. Bu amaca ulaşmanın olmazsa olmaz koşullarından biri de katılımcı bir anlayışı hayata geçirmektir.

Toplumsal dönüşüm projemizin en önemli ayaklarından biri de, Yeşilhisar halkının sosyo- ekonomik düzeyinin yükseltilmesidir. Bu nedenle, Yeşilhisar'da ekonominin canlanmasına ve istihdamın artmasına özel bir önem veriyoruz. Stratejik planımızın adım adım hayata geçmesiyle birlikte, Yeşilhisar'da ortaya çıkacak yeni iş alanlarının gerektireceği kalifiye işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla meslek edindirme kurslarını yeniden yapılandırma ihticayı doğacaktır.

Gençlerimizin sokaklardan kurtularak enerjilerini daha yapıcı bir biçimde kullanmaları amacıyla spor tesislerini yaygınlaştırma çalışmalarımız da bütün hızıyla sürecek. Kayseri Büyükşehir Belediyemizin desteği ile önümüzdeki dönemde bir çok projeye imza atacağımıza inanıyorum.

Belediyemiz ile Yeşilhisar halkı arasındaki iletişim köprüsü oluşturmak amacıyla kurulan web sitemizin yenilenmesi işlemi de bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz bir hizmet oldu. Yeşilhisar halkı, ister bir telefonla, ister elektronik postayla, isterse de bizzat başvurarak her türlü sorun, öneri ve şikâyetini belediyemize ulaştırabilecek ve çözümü takip edebilecek.

Dikkat edilirse, şu ana kadar saydıklarım arasında belediyenin temel görevleri olarak görülen çöp toplanması, yolların yapılması, imar uygulamaları gibi konulara hiç değinmedim. Çünkü bunlar bir belediyenin en temel görevleridir. Ancak yine de aksayan hizmetlerimiz olursa, Yeşilhisar halkının Yeşilhisar'a sahip çıkmasını ve her duyarlı vatandaş gibi sorunları belediyeye iletmelerini istiyorum.

Başta da belirttiğim gibi, klasik belediyecilik anlayışı bizim anlayışımız olamaz. Hedef, Yeşilhisar'da kapsamlı bir toplumsal dönüşümü sağlamaktır. Yeşilhisar’ı tarihi birikimiyle, alt yapısıyla, sosyal ve kültürel gelişimiyle kentleşmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Şimdi, tek gayemiz, bize gösterilen teveccühe hizmetimizle layık olmaktır.

Saygı ve Sevgilerimle...

Abdulkadir AKDENİZ

Yeşilhisar Belediye Başkanı